25.-27.6.2008, Turku, Fínsko

Približne 18 hodín tréningov poomsae samozrejme rozložených od stredajšieho poobedia, do piatkajšieho doobedia pod velením takých Veľmajstrov ako sú KANG Ik-Pil a HWANG In-Sik si nemohla nechať ujsť ani Slovenská Asociácia Taekwondo. Na tréningy s Veľmajstrami priamo z KUKKIWONU bola vyslaná reprezentačná trénerka pre poomsae Nora Kiššová, aby zistila ako to vlastne s poomsae vôbec je…

Fínsko. Skutočne nádherná krajina s tisíckami jazier a vodných plôch. Seminár sa konal v Turku, v nádhernom hoteli CARIBIA SPA, ktorý je okrem vodného sveta vybavený obrovskou športovou halou. Seminár otvoril náš hostiteľ Jarkko Mäkinen, hlavný tréner tunajšieho klubu a generálny sekretár Fínskeho zväzu Taekwondo v jednej osobe. Privítal Veľmajstrov aj so sekretárom z Kukkiwonu a Majstra PARK So-Nam, ktorý bol niečo ako tlmočník pre túto delegáciu. Seminár bol určený pre všetkých cvičencov od 1.DANu vyššie. Tento rok sa ho okrem domáceho Fínska zúčastnilo aj ďalších 9 krajín s vyše 100 účastníkmi. Veľká Británia, Švédsko, Nórsko, Írsko, Belgicko, Kórea, a z Holandska, Izraelu a Slovenska to boli reprezentační tréneri. Náš hostiteľ osobitne vyzdvihol Slovensko ako účastníka seminára.

Od seminára sa očakávalo veľa vďaka zvučným menám Veľmajstrov Kang-a a Hwang-a, ktorí sú aj modelmi v najnovšej knihe „TAEKWONDO TEXTBOOK“ vydanej v roku 2006 Kukkiwonom, ako aj na najnovšom DVD nosiči o poomsae. A tento seminár tieto očakávania splnil. Nielen perfektne zvládnutá organizácia, ale hlavne tréningy Veľmajstrov boli nezabudnuteľné. Neuveriteľný dril ktorej tej techniky či postoja, správnosť jej vykonávania, dýchanie počas každej techniky, skadiaľ čerpať silu pre techniku, aby bola správne vykonávaná, osobitný nácvik aktívnej a pasívnej časti techniky. Precvičovanie všetkých žiackych poomsae viac ako 15 krát, nácvik Majstrovských poomsae bez prestávok, to všetko sa robilo za istým účelom. Cítili sme aj tie najmenšie svalové skupiny, o ktorých existencii sme doposiaľ ani len netušili a zisťovali sme rozdiely vo vykonávaní tej ktorej techniky. Seminár bol zavŕšený Medzinárodným Fínskym šampionátom v poomsae konaným v sobotu, kde sa ukázali tí najlepší cvičenci a reprezentanti z Fínska. Bodkou za krásnymi a poučnými 4 dňami bol Gala večer, počas ktorého sa konalo finálové kolo dvoch kategórií poomsae, exhibičné vystúpenie domáceho klubu, a exhibičné zápasy troch Fínskych klubov. Pri rozlúčke a poďakovaní sa za perfektný seminár ma hostiteľ Jarkko Mäkinen požiadal, aby som pre Asociáciu tlmočila srdečné pozvanie do Turku aj na budúci rok, a aktívne sa zúčastniť nie len seminára, ale aj Majstrovstiev Fínska v poomsae.

Trénerka repre poomsae Nora Kiššová, 3.DAN