24. apríl 2007

kia1Spoločnosť Kia Motors Corporation usporiadala dňa 24. apríla 2007 slávnostné otvorenie svojho vôbec prvého európskeho výrobného závodu, ktorý bol vybudovaný v Žiline, na Slovensku. Symbolickú pásku v prítomnosti 1 500 hostí prestrihli predseda predstavenstva automobilovej skupiny Hyundai-Kia pán Mong-Koo Chung, predseda Vlády Slovenskej republiky pán Robert Fico, primátor mesta Žilina pán Ivan Harman a ďalšie významné osobnosti.

Pozvanie na túto výnimočnú udalosť prijala aj Slovenská Asociácia Taekwondo WTF, ktorú reprezentoval na slávnosti člen Výkonného výboru SATKD Pavel Ižarik.

Kia Motors Slovakia pri Žiline je prvým závodom spoločnosti Kia Motors Corporation na európskom kontinente. Výroba v ňom sa začala v decembri 2006, pričom v súčasnosti zamestnáva približne 2 300 zamestnancov.

 

kia2

Príležitosť slávnostného otvorenia závodu využila spoločnosť Kia aj na ohlásenie svojho zámeru rozšíriť svoje sponzorské aktivity v oblasti vrcholového európskeho futbalu, ako hlavný sponzor UEFA. Spoločnosť Kia začala úzko spolupracovať a investovať do futbalu od majstrovstiev sveta 2002, ktoré sa uskutočnili v Japonsku a práve v Kórejskej republike. Kia je rovnako aj oficiálny partnerom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) až do roku 2014, ďalej sponzoruje tiež mužskú a ženskú čínsku futbalovú reprezentáciu.

Vzhľadom na svoje aktivity v oblasti športu a úzku spätosť kórejského poloostrova s taekwondom chce Slovenská Asociácia Taekwondo nadviazať so spoločnosťou Kia spoluprácu, ktorá by mohla pomôcť pri šírení kórejskej kultúry a taekwonda na Slovensku.