
Primitívna spoločnosť
Snažili sa vymyslieť zbrane pre efektívnejšiu obranu a jednoduchšie získavanie obživy. Formu boja zdokonaľovali počas náboženských rituálov ako hru. S rozvojom sily a zdravia sa zefektívňovala technika za použitia rúk a nôh a takto bola vytvorená primitívna forma Taekkvon (staré meno pre Taekwondo).
Primitívna spoločnosť
Dynastia Koguryo
Dynastia Koguryo
Dynastia Koguryo
Hwarangdo dynastie Silla
V Kyongjoo, hlavnom meste dynastie, sú vytesané dva mníšske obrazy na Kumgang obrej veži v Sukkuramskej jaskyni v Pulkuk-sa svätyni, ktoré zobrazujú dvoch obrov stojacich oproti sebe v postojoch taekwondo.
Silla bola známa pre svoje Hwarang-do. Kórejská kultúra a bojové umenia tej doby boli silne ovplyvnené a obohatené touto organizáciou, ktorá mala vojenský, výchovný a sociálny charakter a jej členov tvorili mladí šľachtici tejto dynastie.
Hwarangdo dynastie Silla
- oddanosť k vlasti
- úcta a poslušnosť k rodičom
- vernosť priateľom
- odvaha v boji
- vyhýbanie sa zbytočnému násiliu a zabíjaniu
Hwarangdo dynastie Silla
Veľa roztrúsených opisov v písomnostiach 3 kráľovstiev, napr. Samguk Yusa, najstarší dokument kórejskej histórie, ukazujú, že Hwarang-do nie je považované len ako cvičenie pre výcvik neozbrojených šľachticov, ktoré predstavovalo podstatnú časť telesného a vojenského výcviku ale aj ako rekreačné cvičenie. Archeologické nálezy t.a. nástenné maľby v kráľovských Hrobkách Kogury dynastie, kamenné sochy v pagodách vytvorených počas Silla dynastie, v písomnostiach je zobrazených veľa štúdií bojových postojov, schopností a pohybov, ktoré sa veľmi podobajú súčasným postojom a formám taekwondo.
Soobak v dobe dynastií Kory a Yi
Soobak získal najväčšiu popularitu za vlády kráľa Uijong medzi 1147-1170 n.l.
Táto doba je prekrývaná s érou čínskych Sung a Ming dynastií, počas ktorých čínske “Kung-fu” získalo širokú popularitu ako umenie sebaobrany a bolo rozvinuté do dvoch systémov Neikya a Weikya. Líšili sa poňatím, jeden smer bol viac obranný a druhý útočný.
Tento fakt ukazuje, že taekwondo bolo ovplyvnené rôznymi smermi bojových umení a vyvíjalo sa počas dlhej kórejskej histórie.
Soobak v dobe dynastií Kory a Yi
Bol povinný pre členov vojenských oddielov kráľovskej vlády a tvoril aj časť prijímacích skúšok do týchto oddielov.
Počas dynastie Yi (1392-1910 n.l.) bol Soobak knižne vydaný ako bojové umenie, čo spôsobilo väčšie rozšírenie medzi verejnosťou ako počas dynastie Kory, kde to bolo vyučované len pre vojenské účely.
Existuje záznam, že obyvatelia obidvoch provincií Chungch a Chila usporiadali zápas v dedine Chakji na hranici medzi oboma provinciami. Tento záznam podporuje poznámku, že Soobak hral dôležitú úlohu ako športová aktivita.
Kráľ Chohgjo uverejnil “Muye Tobo Tongji” ilustrovanú knihu bojových umení, kde taekwondo tvorilo jednu kapitolu.
Avšak v druhej polovici panovania dynastie Yi začal pokles významu Soobak ako bojového umenia spôsobený nedbanlivosťou kráľovského dvora, ktorý bol stále rušený spormi medzi feudálnymi politickými skupinami. Výsledkom toho bolo to, že Soobak sa stal len rekreačnou aktivitou pre obyčajných ľudí.
1909
1945
V roku 1945 sa formovali aj kórejské ozbrojené sily a poručík Hong Hi Choi začal vyučovať Tae Kyon na vojenskej základni Kwang Ju. Medzi praktikantmi boli aj Američania z 2.pešieho pluku. Neskôr v roku 1949 Hong Hi Choi navštevoval vojenskú školu v Ft.Riely blízko Topeka, Kansas v USA. Počas štúdia robil verejné exhibície pre príslušníkov armády. Toto bol prvý prejav Tae Kyon v Amerike.
1952
1952 - 55
Dňa 11.apríla 1955 na konferencii majstrov Kwan, historikov a tých, čo šírili Taek Kyon sa majstri rozhodli spojiť svoje rôzne štýly, aby spojili výhody všetkých škôl. Názov “Tae Soo Do” bol prijatý väčšinou majstrov. O dva roky sa názov zmenil znova a to na “Taekwondo” tento názov navrhol generál Hong Hi Choi, ktorý je považovaný za otca taekwondo. Navrhoval ho preto, lebo je veľmi podobné s Taek Kyon a tak poskytuje a udržiava tradíciu. Okrem toho, opisuje oboje aj ručné aj techniky nôh.
1961 - 62
1966
V marci 1966 Choi založil International Taekwon-do Federation (ITF), ktorej bol prezidentom. Choi neskôr rezignoval na funkciu prezidenta KTA a presunul centrálu ITF do Montrealu (Kanada), aby riadil Taekwondo medzinárodne. Kládol hlavný dôraz na metodiku sebeobrany a nie na šport. Bolo publikované, že do roku 1974 bolo vyškolených 600 inštruktorov ITF, ktorí šírili taekwondo po svete.
25. – 27.máj 1973
1973
august 1975
1980
1982
september 1978
október 1986
1988
1990 - 98
1991
júl 1992
1992
1994
1994
svetovej federácie ( WORLD TAEKWONDO FEDERATION )
európskej únie ( EUROPEAN TAEKWONDO UNION )