Univerzitné majstrovstvá Európy Taekwondo Opatija 2015 boli organizované EUSA /European University Sports Association/.

Účasť: 90 univerzitných športovcov zo 16tich krajín Európy.

Slovensko reprezentovali:

Boris Lieskovský – UPJŠ Košice ( odchovanec klubu ŠKP Košice , tréner Pavel Ižarik)
Adrián Angyal – UMB Banská Bystrica ( odchovanec klubu Hakimi TKD Rožňava, trénerka Nora Angyalová)
Dávid Sajko – Vysoká škola obchodu a práva, Praha ( odchovanec klubu ŠKP Košice, tréner Pavel Ižarik )
Mgr. Mário Švec ako tréner.

Turnaj napriek tomu, že na ňom neparticipovalo veľké množstvo atlétov, prebiehal podľa nového formátu stanoveného EUSA /European University Sports Association/, a teda športovci v každej váhovej kategórii, súťažili podľa systému každý s každým, ak ich bolo do 5. Ak ich bolo viac, tak boli rozdelení na dve polovice a v nich súťažili tým istým systémom.
Súťaž bola rozdelená na dva dni, kde v prvý deň štartovali všetky kategórie vo vyraďovacích zápasoch a druhý deň sa pokračovalo v semifinálových a finálových dueloch.
Ako prvý sa od nás na tatami postavil Adrián Angyal vo váhovej kategórii -80kg, proti reprezentantovi z Rakúska. Jeho zápas bol ale poznačený nedávnym zranením chrbta /z turnaja v Prahe/ a prehral tesne 8:9. No do ďalších bojov práve kvôli pretrvávajúcim bolestiam nenastúpil.

V popoludňajších vyraďovacích zápasoch nastúpili naši ďalší dvaja reprezentanti.
Najprv Boris Lieskovský /-68kg/, vo svojom prvom zápase zdolal s prehľadom reprezentanta zo Španielska 20:1, Boris Lieskovsky vs. Michael Ramolla 20-1
v druhom zápase vyhral na tzv. Golden point 3:2, s Cyperčanom Boris Lieskovsky vs. Marios Fyllakoudias 3-2 a nakoniec zdolal aj reprezentanta Nemecka predčasne 12 –bodovým rozdielom 17:4 a postúpil tak na ďalší deň, do bojov o medaile. Boris Lieskovsky vs. Christopher Hollerer 17-4
Dávidovi Sajkovi /-74kg/ sa tiež darilo, aj keď vo svojích dvoch vyraďovacích zápasoch vyhral najtesnejším rozdielom…najprv proti Bielorusovi 7:6 David Sajko vs. Uladzislau Statkevich 7-6
a potom proti reprezentantovi z Bosny a Hercegoviny 5:2 a taktiež postúpil do bojov o medaily ďalší deň.´
David Sajko vs. Alen Cukurija 5-2

UME je špecifický event, ktorý nie je masovým podujatím, ale skôr podujatie o priateľstve, propagácii športu, olympíjskych myšlienok, šírením posolstva Fair-play o spoznávaní ľudí, krajín, kultúr a zábave.
Aj tieto UME sa niesli v tomto duchu a tiež boli akousi predprípravou na budúcoročné veľkolepé Európske Univerzitné Hry, Záhreb – Rijeka 2016.

Medaile:

Boris Lieskovský – bronzová medaila z Univerzitných Majstrovstiev Európy
Medaile z UME dnes zacinkali aj pre Slovenských akademických športovcov.
Boris Lieskovsky po veľmi vyrovnanom semifinále prehral na Golden point s Portugalcom 11:10 a obsadil konečnú bronzovú priečku. Boris Lieskovsky vs. Joao Pedro Ferreira 11-10

Dávid Sajko – strieborná medaila z Univerzitných Majstrovstiev Európy
Dávid Sajko s prehľadom zvíťazil v semifinále nad reprezentantom Francúzska 13:1 David Sajko vs. Brandon Cheneson 13-1 a vo finále podľahol Portugalcovi 1:8 David Sajko vs. Júlio Ferreira 1-8.
Skvelý turnaje a úžasné dve medaile.