Tijuana, Mexico / March 3-5 and 6-9, 2010

V dňoch 3. – 9. marca sa v Mexiku, v meste Tijuana, uskutočnili Kvalifikačný turnaj pre 2010 Mládežnícke OH v Singapoure a 8. Majstrovstvá sveta juniorov. Celkovo sa na Kvalifikačnom turnaji zúčastnilo 96 krajín a 380 pretekárov. Na MSJ udáva stránka približne 1000 pretekárov z viac ako 100 zúčastnených krajín . Organizácia turnaja bola zvládnutá na vynikajúcej úrovni, od služieb ubytovania, bezpečnosti, transportu až po vynikajúcu starostlivosť na turnajoch. Zápasilo sa na 5 plochách s centrálnym vyvýšeným pódiom na elektronický bodovací system LaJust. Na oboch turnajoch boli zápasy v kolách až do semifinále na 3×1,5min, semifinále a finále na 3x2min s 1min.pauzou. Slovenská Republika sa na týchto turnajoch zúčastnila s dvomi pretekármi.

• Boris Lieskovský – 63kg: Qualification, MSJ
  • David Sajko – 51kg: MSJ

V kvalifikačnom turnaji 4.marca mal Boris 61 pretekárov. V prvom kole bol súper diskvalifikovaný pred zápasom z neznámych príčin. V druhom podľahol súperovi z Egypta, ktorý vyhral vo vynikajúcom zápase najmä vďaka rýchlemu, ale najmä efektívnemu ,,twitchagi´´ 8:7. Náš súper neskôr pokračoval ďalej a podarilo sa mu kvalifikovať na mládežnícke OH.

7.marca sa konali prvé Majstrovstvá Sveta pre Davida, ktorý bol pravdepodobne najmladším pretekárom turnaja. V kategórii do 51 kg bolo celkovo 39 pretekárov. David síce podľahol v prvom kole Philipíncovi 7:5 no predviedol vynikajúci výkon a bol veľmi blízko k úspechu v tomto zápase, ktorý bol dramatický až do konca. Aj napriek neprajnostiam ako reprezentačný tréner som bol s jeho výkonom nadmieru spokojný.

9.marca 2010 bohužial skončili všetky nádeje Slovenskej reprezentácie už v prvom zápase, kedy Boris podľahol proti kanaďanovi až 15 : 4, najmä vďaka inkasovaným štyrom kopom na hlavu a twitchagi. Kanadský pretekár pokračoval až po zisk bronzovej medaily, kedy prehral z výťazom kategórie z Iránu.

Bohužiaľ vytúžený úspech Slovenskej reprezentácie sa opäť nekonal, a pokiaľ na Slovensku nezačneme tréneri spolupracovať a ,,kopať“ za SATKD spoločne, ani sa tak skoro konať nebude. Nevyhnutnou požiadavkou úspechu je dostatočný počet pretekárov na takýchto turnajoch, kedy je dôležité kvalitou a množstvom pokúšať šťastie. Tentokrát sme vďaka ochote Davidovej mamy mali dvoch pretekárov, čo bolo jednoznačne pozitívnym prvkom.

Na záver by som chcel načrtnúť aj trend, akým sa poberá zápasenie z pohľadu pretekárov, ale i rozhodcov.

Zápasy sa stávajú stále viac dynamickejšími, kedy pretekári používajú stále častejšie kombinácie kopov (nožníc), predovšetkým na hlavu. Nevyhnutnou požiadavkou je vykonávanie kopov z otočky (najmä twitchagi).
Rozhodcovia nabádajú pretekárov k aktivite a často ich za pasivitu i napomínajú, minimalizujú sa situácie stretu súperov (klinč), pretekári sú okamžite rozdeľovaní. Kopy na hlavu nemusia byť vykonané až takou silnou intenzitou, a veľmi často sa bodujú techniky úderov, ktoré tiež nie sú ponímané ako kedysi a stačí viditeľná technika a rozhodcovia prideľujú bod.

Verím, že všetci spoločnými silami, spoločnou snahou a spoločnou pomocou dotiahneme taekwondo na viditeľné miesto na Slovensku i vo svete.

Nakoniec sa chcem poďakovať ľuďom, ktorí nám prispeli na reprezentačné súpravy do Mexika a Paľovi Ižaríkovi za pomoc na turnaji i pred ním.